NO-WITH'İN SAHİP OLDUĞU BAZI KALİTE BELGE VE STANDARTLARI

 Özel formülasyon  - PELARGONİUM 

Günümüz yaşamında değişen beslenme, yaşam ve çalışma koşullarıyla birlikte beslenme alışkanlıkları da değişim göstermektedir. Bireyler, normal beslenmeyi takviye etmek, daha enerjik hissetmek ve zinde olmak için, besinlerden yeterli derecede alamadığını hissettiği ve vücutta üretemediği vitamin ve mineralleri dışarıdan alarak immün sistemini güçlendirmek, dengeli ve sağlıklı beslenemediği durumlarda vücudunun ihtiyaçlarını karşılamak gibi pek çok amaçla besin takviyesi gıdalara başvurmaktadır.

Bu tür besin takviyeleri; vitaminler, mineraller, proteinler, amino asitler, bitkiler, enzimler, lif ve yağ asidi gibi besin öğeleri kullanılarak çeşitli formlarda hazırlanmaktadır. Bu takviye edici gıdaların ilaç olmadıkları için  herhangi bir hastalığı tedavi etmek, önlemek gibi bir amacı da yoktur. Genel olarak, takviye edici gıdalar; adından da anlaşılacağı üzere,  doğal beslenmenin yerine geçmemekte ancak onun eksiklerini tamamlayıcı bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. İlaç yerine tavsiye edilemez ve satılamazlar. Takviye edici gıda ürünleri; tablet, kapsül, tek kullanımlık toz paket, içecek vb gibi diğer sıvı veya toz formlarda tüketiciye sunulmaktadır. Ayrıca 2 yaş altı  bebekler için takviye edici gıda üretilmemektedir.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından “Takviye edici gıda: Normal beslenmeyi takviye etmek amacıyla, vitamin, mineral, protein, karbonhidrat, lif, yağ asidi, amino asit gibi besin öğelerinin veya bunların dışında besleyici veya fizyolojik etkileri bulunan bitki, bitkisel ve hayvansal kaynaklı maddeler, biyoaktif maddeler ve benzeri maddelerin konsantre veya ekstraktlarının tek başına veya karışımlarının kapsül, tablet, pastil, tek kullanımlık toz paket, sıvı ampul, damlalıklı şişe ve diğer benzeri sıvı veya toz formlarda hazırlanarak günlük alım dozu belirlenmiş ürünler” olarak tanımlanmaktadır.

Ülkemizde takviye edici gıdalar ile ilgili bilgilere ve düzenlemelere Türk Gıda Kodeksi Takviye Edici Gıdalar Tebliği’nden ulaşmak mümkündür. Bu Tebliğ’de belirtildiği üzere; takviye edici gıdalar son tüketiciye sadece hazır ambalajlı olarak sunulur. Bu ürünlerin etiketlemesi oldukça önemlidir ve etikette yazılması gerekenler sıkı kurallara tabidir. Takviye edici gıdaların etiketinde, sunumunda ve reklâmında; bir hastalığı önleme, tedavi etme veya iyileştirme özelliğine sahip olduğunu bildiren veya böyle özelliklere atıfta bulunan ifadeler yer alamaz. Etiketinde, sunumunda ya da reklâmında; besin öğelerinin yeterli ve dengeli bir beslenme ile karşılanamayacağını belirten, ima eden veya vurgulayan ifadeler yer alamaz.

Takviye edici gıdalarda bulunan besin öğeleri, botanikler ve diğer maddelerin miktarları, ürünün tüketilmesi önerilen günlük porsiyonu üzerinden etikette sayısal olarak belirtilir. Ayrıca etiket üzerinde “Takviye edici gıdalar normal beslenmenin yerine geçemez.”, “İlaç değildir, hastalıkların önlenmesi veya tedavi edilmesi amacıyla kullanılmaz.” gibi ifadelerin muhakkak yer alması gerekmektedir.

Takviye edici gıda olan No-With markalı ürünlerimiz kısa süre içerisinde Türkiye’nin birçok ilinde ve tüm ortak satış platformlarında tüketicileri ile buluşmakta ve her zaman kullanıcı dostu fiyatlandırma politikaları ile korunmaktadır.


Başlangıçta temel immün sistemini kuvvetlendirmek için tasarlanan antioksidan esaslı No-With ile üretime başlayan firmamız ürün çeşitliliğini kısa sürede artırarak birçok sağlık problemine destek olmak üzere onlarca ürüne yakın bir ürün gamı ile piyasadaki yerini genişletmektedir.

Günlük olarak alınan bu takviye edici gıdaların fazla tüketilmesi sağlığa zararlı olabileceği için Türk Gıda kodeksi ile günlük limitler belirlenmiştir.